Ryzen 5 2500U
Ryzen 5 2500U — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen 5 2500U
FP5
•
Raven Ridge
•
26.10.2017
•
4 cores /
8 threads
•
2.00 GHz
•
15W
🏆 Top #1675
Performance
Synthetic Score
6,466
PassMark
6,498
Efficiency
431.07
Ryzen 5 2500U is a powerful chip:family_text from AMD, released :year_text. The chip is manufactured using a 14 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. The computational arsenal of this model includes 4 cores, capable of executing 8 instruction threads simultaneously. By default, the cores function at 2 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 3.6 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 4 MB. The TDP level for this model is set within 15 W. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 26.10.2017 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen 5 |
| Codename | Raven Ridge |
| Part Number (OPN/S-Spec) | YM2500C4T4MFB |
Architecture
| Socket | FP5 |
| Microarchitecture | Zen |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 4.95 million |
| Die Size | 210.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 95 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.6 GHz |
| Multiplier | 20.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 38.40 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache | 4 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon Vega 8 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x8 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 15 W |
| Configurable TDP (cTDP) | 12 W - 25 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 6 498 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 796 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 431.07 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.