Ryzen 5 220
Ryzen 5 220 — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen 5 220
FP8
•
Hawk Point
•
06.01.2025
•
6 cores /
12 threads
•
3.20 GHz
•
28W
🏆 Top #919
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
18,401
PassMark
18,738
Efficiency
657.18
Meet Ryzen 5 220 — a modern solution from AMD, which saw the light of day :year_text. Thanks to the use of the 4 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. A hybrid design is employed here: 2 powerful cores handle heavy tasks, while 4 efficiency cores manage background processes. The total number of threads is 12. By default, the cores function at 3.2 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 4.9 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 16 MB. Nominal power consumption (TDP) is 28 W, so adequate cooling should be considered. In gaming scenarios, this model unleashes its full potential. Thanks to fast cores, the processor won't be a 'bottleneck' even when paired with powerful graphics cards, guaranteeing smooth gameplay.
General Information
| Release Date | 06.01.2025 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen 5 |
| Codename | Hawk Point |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000001611 |
Architecture
| Socket | FP8 |
| Microarchitecture | Zen 4 |
| Process Node (CPU Node) | 4 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 20.90 million |
| Die Size | 137.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 6 |
| Total Threads | 12 |
| Performance Cores (P-Cores) | 2 |
| Efficiency Cores (E-Cores) | 4 |
| Hybrid Architecture | Yes (big.LITTLE) |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.9 GHz |
| E-Core Base Frequency | 3 GHz |
| E-Core Turbo Frequency | 3.5 GHz |
| Multiplier | 32.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 89.60 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache | 16 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon 740M |
| PCIe Version | PCIe 4.0 x14 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 28 W |
| Configurable TDP (cTDP) | 15 W - 30 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 18 738 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 673 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 657.18 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.