Ryzen 3 PRO 4355G
Ryzen 3 PRO 4355G — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen 3 PRO 4355G
AM4
•
Renoir
•
11.11.2022
•
4 cores /
8 threads
•
3.80 GHz
•
65W
🏆 Top #1363
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
9,971
Efficiency
153.40
Meet Ryzen 3 PRO 4355G — a modern solution from AMD, which saw the light of day :year_text. The processor is based on advanced 7 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. Multitasking is implemented through 4 cores and 8 computing threads, which is sufficient for comfortable work. The base clock speed is 3.8 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 4 GHz. Thanks to 4 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The manufacturer indicates heat dissipation at 65 W in standard operating mode. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 11.11.2022 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen 3 |
| Codename | Renoir |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000001079 |
Architecture
| Socket | AM4 |
| Microarchitecture | Zen 2 |
| Process Node (CPU Node) | 7 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 9.80 million |
| Die Size | 156.00 mm² |
| Package Type | PGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 95 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.8 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4 GHz |
| Multiplier | 38.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 51.20 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache | 4 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon Vega 6 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 65 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 88 W |
| Configurable TDP (cTDP) |
Performance
| Multi-Core Performance | 9 971 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 115 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 153.40 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.