Ryzen 3 5300G
Ryzen 3 5300G — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen 3 5300G
AM4
•
Cezanne
•
13.04.2021
•
4 cores /
8 threads
•
4.00 GHz
•
65W
🏆 Top #1168
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
12,892
PassMark
13,049
Efficiency
198.34
The Ryzen 3 5300G model:family_text, developed by AMD engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The hardware foundation of the die is based on 7 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The computational arsenal of this model includes 4 cores, capable of executing 8 instruction threads simultaneously. By default, the cores function at 4 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 4.2 GHz. Since the multiplier here is unlocked, enthusiasts will be able to squeeze additional megahertz out of the processor. The L3 smart cache size is 8 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The TDP level for this model is set within 65 W. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 13.04.2021 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen 3 |
| Codename | Cezanne |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000000253 |
Architecture
| Socket | AM4 |
| Microarchitecture | Zen 3 |
| Process Node (CPU Node) | 7 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 10.70 million |
| Die Size | 180.00 mm² |
| Package Type | PGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 4 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.2 GHz |
| Multiplier | 40.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 51.20 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon Vega 6 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 65 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 88 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 13 049 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 060 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 198.34 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.