Ryzen 3 5125C
Ryzen 3 5125C — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen 3 5125C
FP6
•
Cezanne-U
•
05.05.2022
•
2 cores /
4 threads
•
3.00 GHz
•
15W
🏆 Top #2020
Performance
Synthetic Score
4,128
Efficiency
275.20
AMD released the Ryzen 3 5125C processor :year_text, expanding its popular :family_text series. Thanks to the use of the 7 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. The computational arsenal of this model includes 2 cores, capable of executing 4 instruction threads simultaneously. Starting operating frequencies begin at 3 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 8 MB. Nominal power consumption (TDP) is 15 W, so adequate cooling should be considered. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 05.05.2022 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen 3 |
| Codename | Cezanne-U |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000000xxx |
Architecture
| Socket | FP6 |
| Microarchitecture | Zen 3 |
| Process Node (CPU Node) | 7 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 10.70 million |
| Die Size | 180.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 95 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3 GHz |
| Multiplier | 30.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 51.20 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon Vega 3 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x8 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 15 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 4 128 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 579 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 275.20 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.