Ryzen 3 4300G
Ryzen 3 4300G — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen 3 4300G
AM4
•
Renoir
•
21.07.2020
•
4 cores /
8 threads
•
3.80 GHz
•
65W
🏆 Top #1278
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
11,234
PassMark
9,971
Efficiency
172.83
The Ryzen 3 4300G model:family_text, developed by AMD engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The chip is manufactured using a 7 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. It features 4 cores and 8 threads, making it an excellent choice for modern tasks. The base clock speed is 3.8 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 4 GHz. The presence of an unlocked multiplier makes this model ideal for manual overclocking enthusiasts. For fast data exchange, 4 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 65 W. While Ryzen 3 4300G is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 21.07.2020 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen 3 |
| Codename | Renoir |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000000144 |
Architecture
| Socket | AM4 |
| Microarchitecture | Zen 2 |
| Process Node (CPU Node) | 7 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 9.80 million |
| Die Size | 156.00 mm² |
| Package Type | PGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 95 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.8 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4 GHz |
| Multiplier | 38.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 51.20 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache | 4 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon Vega 6 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 65 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 88 W |
| Configurable TDP (cTDP) |
Performance
| Multi-Core Performance | 9 971 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 442 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 172.83 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.