Ryzen 3 2300U
Ryzen 3 2300U — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen 3 2300U
FP5
•
Raven Ridge
•
08.01.2018
•
4 cores /
4 threads
•
2.00 GHz
•
15W
🏆 Top #1719
Performance
Synthetic Score
6,137
PassMark
5,484
Efficiency
409.13
Ryzen 3 2300U is a powerful chip:family_text from AMD, released :year_text. The processor is based on advanced 14 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. The die configuration includes 4 computing cores with support for 4 threads. The base clock speed is 2 GHz. Automatic overclocking algorithms allow the chip to accelerate up to 3.4 GHz when the system demands it. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 4 MB. The TDP level for this model is set within 15 W. While Ryzen 3 2300U is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 08.01.2018 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen 3 |
| Codename | Raven Ridge |
| Part Number (OPN/S-Spec) | YM2300C4T4MFB |
Architecture
| Socket | FP5 |
| Microarchitecture | Zen |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 4.95 million |
| Die Size | 210.00 mm² |
| Package Type | Other |
| Max. Temperature (TjMax) | 95 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.4 GHz |
| Multiplier | 20.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 38.40 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache | 4 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon Vega 6 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x8 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 15 W |
| Configurable TDP (cTDP) | 12 W - 25 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 5 484 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 745 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 409.13 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.