Ryzen 3 2200U
Ryzen 3 2200U — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen 3 2200U
FP5
•
Raven Ridge
•
08.01.2018
•
2 cores /
4 threads
•
2.50 GHz
•
15W
🏆 Top #2112
Performance
Synthetic Score
3,623
PassMark
3,649
Efficiency
241.53
The Ryzen 3 2200U processor from AMD was officially introduced to the market :year_text. The processor is based on advanced 14 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. The CPU received 2 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 4 data threads. Starting operating frequencies begin at 2.5 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 3.4 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 4 MB. The manufacturer indicates heat dissipation at 15 W in standard operating mode. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 08.01.2018 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen 3 |
| Codename | Raven Ridge |
| Part Number (OPN/S-Spec) | YM2200C4T2OFB |
Architecture
| Socket | FP5 |
| Microarchitecture | Zen |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 4.95 million |
| Die Size | 210.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 95 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.5 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.4 GHz |
| Multiplier | 25.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 38.40 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 192 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 4 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon Vega 3 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x8 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 15 W |
| Configurable TDP (cTDP) | 12 W - 25 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 3 649 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 663 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 241.53 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.