PRO A8-9600
PRO A8-9600 — Specifications, Tests & Benchmarks
PRO A8-9600
AM4
•
Bristol Ridge
•
03.10.2016
•
4 cores /
4 threads
•
3.10 GHz
•
65W
🏆 Top #2274
Performance
Synthetic Score
2,975
PassMark
3,318
Efficiency
45.77
The PRO A8-9600 processor from AMD was officially introduced to the market :year_text. Thanks to the use of the 28 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. The computational arsenal of this model includes 4 cores, capable of executing 4 instruction threads simultaneously. Starting operating frequencies begin at 3.1 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 3.4 GHz. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 65 W. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 03.10.2016 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Bulldozer |
| Series | A8 |
| Codename | Bristol Ridge |
| Part Number (OPN/S-Spec) | AD960BAGM44AB |
Architecture
| Socket | AM4 |
| Microarchitecture | Excavator |
| Process Node (CPU Node) | 28 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 3.10 million |
| Die Size | 250.00 mm² |
| Package Type | PGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 90 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.1 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.4 GHz |
| Multiplier | 31.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 38.40 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 320 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon R7 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x8 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 65 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 3 318 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 505 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 45.77 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.