PRO A8-8650B
PRO A8-8650B — Specifications, Tests & Benchmarks
PRO A8-8650B
FM2
•
Godaveri
•
29.09.2015
•
4 cores /
4 threads
•
3.20 GHz
•
65W
🏆 Top #2298
Performance
Synthetic Score
2,924
PassMark
3,230
Efficiency
44.98
AMD released the PRO A8-8650B processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The die is produced using 28 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. The CPU received 4 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 4 data threads. The base clock speed is 3.2 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 3.9 GHz. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 65 W. While PRO A8-8650B is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 29.09.2015 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Bulldozer |
| Series | A8 |
| Codename | Godaveri |
| Part Number (OPN/S-Spec) | AD865BYBI44JC |
Architecture
| Socket | FM2 |
| Microarchitecture | Steamroller |
| Process Node (CPU Node) | 28 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 2.41 million |
| Die Size | 245.00 mm² |
| Package Type | PGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.9 GHz |
| Multiplier | 32.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 34.10 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon R7 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 65 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 3 230 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 485 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 44.98 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.