PRO A6-9500
PRO A6-9500 — Specifications, Tests & Benchmarks
PRO A6-9500
AM4
•
Bristol Ridge
•
03.10.2016
•
2 cores /
2 threads
•
3.50 GHz
•
65W
🏆 Top #2592
Performance
Synthetic Score
1,876
PassMark
1,873
Efficiency
28.86
The PRO A6-9500 processor from AMD was officially introduced to the market :year_text. The die is produced using 28 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. The computational arsenal of this model includes 2 cores, capable of executing 2 instruction threads simultaneously. By default, the cores function at 3.5 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 3.8 GHz. Nominal power consumption (TDP) is 65 W, so adequate cooling should be considered. While PRO A6-9500 is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 03.10.2016 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Bulldozer |
| Series | A6 |
| Codename | Bristol Ridge |
| Part Number (OPN/S-Spec) | AD950BAGM23AB |
Architecture
| Socket | AM4 |
| Microarchitecture | Excavator |
| Process Node (CPU Node) | 28 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 3.10 million |
| Die Size | 250.00 mm² |
| Package Type | PGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 90 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.5 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.8 GHz |
| Multiplier | 35.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 38.40 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 160 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon R5 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x8 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 65 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 1 873 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 574 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 28.86 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.