Phenom II X4 B93
Phenom II X4 B93 — Specifications, Tests & Benchmarks
Phenom II X4 B93
AM3
•
Deneb
•
01.10.2009
•
4 cores /
4 threads
•
2.80 GHz
•
95W
🏆 Top #2452
Performance
Synthetic Score
2,241
PassMark
2,159
Efficiency
23.59
Phenom II X4 B93 is a powerful chip:family_text from AMD, released :year_text. The hardware foundation of the die is based on 45 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The die configuration includes 4 computing cores with support for 4 threads. By default, the cores function at 2.8 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 6 MB. The TDP level for this model is set within 95 W. While Phenom II X4 B93 is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 01.10.2009 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Legacy |
| Series | Phenom II X4 |
| Codename | Deneb |
| Part Number (OPN/S-Spec) | HDXB93WFK4DGI |
Architecture
| Socket | AM3 |
| Microarchitecture | K10 |
| Process Node (CPU Node) | 45 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 758 million |
| Die Size | 258.00 mm² |
| Package Type | PGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.8 GHz |
| Multiplier | 14.00 |
| Base Clock (BCLK) | 200 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 21.30 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache | 6 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 95 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 2 159 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 142 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 23.59 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.