Phenom II X4 940 BE
Phenom II X4 940 BE — Specifications, Tests & Benchmarks
Phenom II X4 940 BE
AM2
•
Deneb
•
08.01.2009
•
4 cores /
4 threads
•
3.00 GHz
•
125W
🏆 Top #2406
Performance
Synthetic Score
2,401
Efficiency
19.21
Meet Phenom II X4 940 BE — a modern solution from AMD, which saw the light of day :year_text. Thanks to the use of the 45 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. The computational arsenal of this model includes 4 cores, capable of executing 4 instruction threads simultaneously. The base clock speed is 3 GHz. Since the multiplier here is unlocked, enthusiasts will be able to squeeze additional megahertz out of the processor. Thanks to 6 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. Nominal power consumption (TDP) is 125 W, so adequate cooling should be considered. While Phenom II X4 940 BE is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 08.01.2009 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Legacy |
| Series | Phenom II X4 |
| Codename | Deneb |
| Part Number (OPN/S-Spec) | HDZ940XCJ4DGI HDZ940XCGIBOX |
Architecture
| Socket | AM2 |
| Microarchitecture | K10 |
| Process Node (CPU Node) | 45 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 758 million |
| Die Size | 258.00 mm² |
| Package Type | PGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3 GHz |
| Multiplier | 15.00 |
| Base Clock (BCLK) | 200 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 17.10 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache | 6 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 125 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 2 401 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 750 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 19.21 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.