Opteron X3421
Opteron X3421 — Specifications, Tests & Benchmarks
Opteron X3421
FP4
•
Excavator
•
10.06.2017
•
4 cores /
4 threads
•
2.10 GHz
•
15W
🏆 Top #2210
Performance
Synthetic Score
3,233
PassMark
3,306
Efficiency
215.53
AMD released the Opteron X3421 processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The processor is based on advanced 28 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. It features 4 cores and 4 threads, making it an excellent choice for modern tasks. The base clock speed is 2.1 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 3.4 GHz. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 15 W. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 10.06.2017 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Bulldozer |
| Series | Opteron |
| Codename | Excavator |
| Part Number (OPN/S-Spec) | OX3421AAY43KA |
Architecture
| Socket | FP4 |
| Microarchitecture | Excavator |
| Process Node (CPU Node) | 28 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 3.10 million |
| Die Size | 250.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.1 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.4 GHz |
| Multiplier | 21.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 38.40 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 160 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon Rx Series 8CU |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x8 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 15 W |
| Configurable TDP (cTDP) |
Performance
| Multi-Core Performance | 3 306 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 418 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 215.53 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.