Opteron X2 180
Opteron X2 180 — Specifications, Tests & Benchmarks
Opteron X2 180
939
•
Denmark
•
26.09.2005
•
2 cores /
2 threads
•
2.40 GHz
•
110W
🏆 Top #2439
Performance
Synthetic Score
2,293
Efficiency
20.85
AMD released the Opteron X2 180 processor :year_text, expanding its popular :family_text series. Thanks to the use of the 90 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. The CPU received 2 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 2 data threads. By default, the cores function at 2.4 GHz. The manufacturer indicates heat dissipation at 110 W in standard operating mode. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 26.09.2005 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Legacy |
| Series | Opteron X2 |
| Codename | Denmark |
| Part Number (OPN/S-Spec) | OSA180DAA6CD |
Architecture
| Socket | 939 |
| Microarchitecture | K8 |
| Process Node (CPU Node) | 90 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 233 million |
| Die Size | 199.00 mm² |
| Package Type | PGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 2 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.4 GHz |
| Multiplier | 12.00 |
| Base Clock (BCLK) | 200 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 6400.00 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 110 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 2 293 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 433 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 20.85 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.