Opteron X2 170
Opteron X2 170 — Specifications, Tests & Benchmarks
Opteron X2 170
939
•
Denmark
•
02.08.2005
•
2 cores /
2 threads
•
2.00 GHz
•
110W
🏆 Top #2875
Performance
Synthetic Score
1,249
PassMark
1,911
Efficiency
11.35
The Opteron X2 170 processor from AMD was officially introduced to the market :year_text. Thanks to the use of the 90 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. The CPU received 2 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 2 data threads. By default, the cores function at 2 GHz. The TDP level for this model is set within 110 W. While Opteron X2 170 is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 02.08.2005 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Legacy |
| Series | Opteron X2 |
| Codename | Denmark |
| Part Number (OPN/S-Spec) | OSA170DAA6CD |
Architecture
| Socket | 939 |
| Microarchitecture | K8 |
| Process Node (CPU Node) | 90 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 233 million |
| Die Size | 199.00 mm² |
| Package Type | PGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 2 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2 GHz |
| Multiplier | 10.00 |
| Base Clock (BCLK) | 200 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 6400.00 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 110 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 1 911 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 832 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 11.35 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.