Opteron X2 165
Opteron X2 165 — Specifications, Tests & Benchmarks
Opteron X2 165
939
•
Denmark
•
02.08.2005
•
2 cores /
2 threads
•
1.80 GHz
•
110W
🏆 Top #2653
Performance
Synthetic Score
1,720
Efficiency
15.64
Opteron X2 165 is a powerful chip:family_text from AMD, released :year_text. The die is produced using 90 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. Multitasking is implemented through 2 cores and 2 computing threads, which is sufficient for comfortable work. In standard mode, the chip operates at 1.8 GHz. The TDP level for this model is set within 110 W. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 02.08.2005 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Legacy |
| Series | Opteron X2 |
| Codename | Denmark |
| Part Number (OPN/S-Spec) | OSA165DAA6CD |
Architecture
| Socket | 939 |
| Microarchitecture | K8 |
| Process Node (CPU Node) | 90 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 233 million |
| Die Size | 199.00 mm² |
| Package Type | PGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 2 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.8 GHz |
| Multiplier | 9.00 |
| Base Clock (BCLK) | 200 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 6400.00 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 110 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 1 720 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 074 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 15.64 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.