Opteron 8350
Opteron 8350 — Specifications, Tests & Benchmarks
Opteron 8350
Fr2
•
Barcelona
•
10.09.2007
•
4 cores /
4 threads
•
2.00 GHz
•
95W
🏆 Top #2290
Performance
Synthetic Score
2,947
Efficiency
31.02
AMD released the Opteron 8350 processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The die is produced using 65 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. The computational arsenal of this model includes 4 cores, capable of executing 4 instruction threads simultaneously. By default, the cores function at 2 GHz. The L3 smart cache size is 2 MB, which positively affects the overall system responsiveness. Nominal power consumption (TDP) is 95 W, so adequate cooling should be considered. While Opteron 8350 is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 10.09.2007 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Legacy |
| Series | Opteron |
| Codename | Barcelona |
| Part Number (OPN/S-Spec) | OS8350WAL4BGC OS8350WAL4BGD OS8350WAL4BGE |
Architecture
| Socket | Fr2 |
| Microarchitecture | K10 |
| Process Node (CPU Node) | 65 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 463 million |
| Die Size | 285.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 4 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2 GHz |
| Multiplier | 10.00 |
| Base Clock (BCLK) | 200 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 1 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 10.70 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache | 2 MB |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 95 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 2 947 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 920 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 31.02 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.