Opteron 8347 HE (B3)
Opteron 8347 HE (B3) — Specifications, Tests & Benchmarks
Opteron 8347 HE (B3)
Fr2
•
Barcelona
•
01.05.2008
•
4 cores /
4 threads
•
1.90 GHz
•
68W
🏆 Top #2387
Performance
Synthetic Score
2,491
Efficiency
36.63
Meet Opteron 8347 HE (B3) — a modern solution from AMD, which saw the light of day :year_text. The hardware foundation of the die is based on 65 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The die configuration includes 4 computing cores with support for 4 threads. Starting operating frequencies begin at 1.9 GHz. Thanks to 2 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 68 W. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 01.05.2008 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Legacy |
| Series | Opteron |
| Codename | Barcelona |
| Part Number (OPN/S-Spec) | OS8347PAL4BGH |
Architecture
| Socket | Fr2 |
| Microarchitecture | K10 |
| Process Node (CPU Node) | 65 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 463 million |
| Die Size | 285.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 4 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.9 GHz |
| Multiplier | 9.50 |
| Base Clock (BCLK) | 200 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 1 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 10.70 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache | 2 MB |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 68 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 2 491 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 778 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 36.63 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.