Opteron 8346 HE
Opteron 8346 HE — Specifications, Tests & Benchmarks
Opteron 8346 HE
Fr2
•
Barcelona
•
10.09.2007
•
4 cores /
4 threads
•
1.80 GHz
•
68W
🏆 Top #2422
Performance
Synthetic Score
2,360
Efficiency
34.71
AMD released the Opteron 8346 HE processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The processor is based on advanced 65 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. Multitasking is implemented through 4 cores and 4 computing threads, which is sufficient for comfortable work. The base clock speed is 1.8 GHz. For fast data exchange, 2 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 68 W. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 10.09.2007 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Legacy |
| Series | Opteron |
| Codename | Barcelona |
| Part Number (OPN/S-Spec) | OS8346PAL4BGC OS8346PAL4BGD OS8346PAL4BGE |
Architecture
| Socket | Fr2 |
| Microarchitecture | K10 |
| Process Node (CPU Node) | 65 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 463 million |
| Die Size | 285.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 4 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.8 GHz |
| Multiplier | 9.00 |
| Base Clock (BCLK) | 200 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 1 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 10.70 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache | 2 MB |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 68 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 2 360 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 737 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 34.71 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.