Opteron 6282 SE
Opteron 6282 SE — Specifications, Tests & Benchmarks
Opteron 6282 SE
G34
•
Interlagos
•
14.11.2011
•
16 cores /
16 threads
•
2.60 GHz
•
140W
🏆 Top #1344
Performance
Synthetic Score
10,163
PassMark
9,206
Efficiency
72.59
Opteron 6282 SE is a powerful chip:family_text from AMD, released :year_text. The hardware foundation of the die is based on 32 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The die configuration includes 16 computing cores with support for 16 threads. Starting operating frequencies begin at 2.6 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 3.3 GHz. The L3 smart cache size is 16 MB, which positively affects the overall system responsiveness. Nominal power consumption (TDP) is 140 W, so adequate cooling should be considered. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 14.11.2011 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Bulldozer |
| Series | Opteron |
| Codename | Interlagos |
| Part Number (OPN/S-Spec) | OS6282YETGGGU |
Architecture
| Socket | G34 |
| Microarchitecture | Bulldozer |
| Process Node (CPU Node) | 32 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 2.40 million |
| Die Size | 630.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 16 |
| Total Threads | 16 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.6 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.3 GHz |
| Multiplier | 13.00 |
| Base Clock (BCLK) | 200 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 4 |
| Memory Bandwidth | 51.20 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 768 KB |
| L2 Cache | 16 MB |
| L3 Cache | 16 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 140 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 9 206 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 873 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 72.59 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.