Opteron 43CX EE
Opteron 43CX EE — Specifications, Tests & Benchmarks
Opteron 43CX EE
C32
•
Seoul
•
04.12.2012
•
4 cores /
4 threads
•
2.20 GHz
•
35W
🏆 Top #2307
Performance
Synthetic Score
2,882
Efficiency
82.34
The Opteron 43CX EE model:family_text, developed by AMD engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. Thanks to the use of the 32 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. The die configuration includes 4 computing cores with support for 4 threads. Starting operating frequencies begin at 2.2 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 3 GHz. Thanks to 8 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The TDP level for this model is set within 35 W. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 04.12.2012 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Bulldozer |
| Series | Opteron |
| Codename | Seoul |
| Part Number (OPN/S-Spec) | OE43CXHPU4KHK |
Architecture
| Socket | C32 |
| Microarchitecture | Piledriver |
| Process Node (CPU Node) | 32 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 1.20 million |
| Die Size | 315.00 mm² |
| Package Type | Other |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 4 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3 GHz |
| Multiplier | 11.00 |
| Base Clock (BCLK) | 200 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 192 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
| L3 Cache | 8 MB |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 35 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 2 882 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 900 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 82.34 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.