Opteron 4276 HE
Opteron 4276 HE — Specifications, Tests & Benchmarks
Opteron 4276 HE
C32
•
Valencia
•
04.06.2012
•
8 cores /
8 threads
•
2.60 GHz
•
65W
🏆 Top #1566
Performance
Synthetic Score
7,293
Efficiency
112.20
Opteron 4276 HE is a powerful chip:family_text from AMD, released :year_text. Thanks to the use of the 32 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. Multitasking is implemented through 8 cores and 8 computing threads, which is sufficient for comfortable work. In standard mode, the chip operates at 2.6 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 3.6 GHz. The L3 smart cache size is 8 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The manufacturer indicates heat dissipation at 65 W in standard operating mode. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 04.06.2012 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Bulldozer |
| Series | Opteron |
| Codename | Valencia |
| Part Number (OPN/S-Spec) | OS4276OFU8KGU |
Architecture
| Socket | C32 |
| Microarchitecture | Bulldozer |
| Process Node (CPU Node) | 32 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 1.20 million |
| Die Size | 315.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 68 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 8 |
| Total Threads | 8 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.6 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.6 GHz |
| Multiplier | 12.50 |
| Base Clock (BCLK) | 200 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 25.60 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 8 MB |
| L3 Cache | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 65 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 7 293 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 110 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 112.20 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.