Opteron 4230 HE
Opteron 4230 HE — Specifications, Tests & Benchmarks
Opteron 4230 HE
C32
•
Valencia
•
14.11.2011
•
6 cores /
6 threads
•
2.90 GHz
•
65W
🏆 Top #2126
Performance
Synthetic Score
3,553
Efficiency
54.66
AMD released the Opteron 4230 HE processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The die is produced using 32 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. Multitasking is implemented through 6 cores and 6 computing threads, which is sufficient for comfortable work. In standard mode, the chip operates at 2.9 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 3.7 GHz. For fast data exchange, 8 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The TDP level for this model is set within 65 W. While Opteron 4230 HE is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 14.11.2011 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Bulldozer |
| Series | Opteron |
| Codename | Valencia |
| Part Number (OPN/S-Spec) | OS4230OFU6KGU |
Architecture
| Socket | C32 |
| Microarchitecture | Bulldozer |
| Process Node (CPU Node) | 32 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 1.20 million |
| Die Size | 315.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 68 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 6 |
| Total Threads | 6 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.9 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.7 GHz |
| Multiplier | 14.50 |
| Base Clock (BCLK) | 200 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 25.60 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 288 KB |
| L2 Cache | 6 MB |
| L3 Cache | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 65 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 3 553 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 740 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 54.66 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.