Opteron 3350 HE
Opteron 3350 HE — Specifications, Tests & Benchmarks
Opteron 3350 HE
AM3
•
Delhi
•
04.12.2012
•
4 cores /
4 threads
•
2.80 GHz
•
45W
🏆 Top #2301
Performance
Synthetic Score
2,915
PassMark
2,699
Efficiency
64.78
Opteron 3350 HE is a powerful chip:family_text from AMD, released :year_text. The processor is based on advanced 32 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. Multitasking is implemented through 4 cores and 4 computing threads, which is sufficient for comfortable work. In standard mode, the chip operates at 2.8 GHz. Automatic overclocking algorithms allow the chip to accelerate up to 3.8 GHz when the system demands it. The L3 smart cache size is 8 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 45 W. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 04.12.2012 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Bulldozer |
| Series | Opteron |
| Codename | Delhi |
| Part Number (OPN/S-Spec) | OS3350HOW4KHK |
Architecture
| Socket | AM3 |
| Microarchitecture | Piledriver |
| Process Node (CPU Node) | 32 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 1.20 million |
| Die Size | 315.00 mm² |
| Package Type | PGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 69 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.8 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.8 GHz |
| Multiplier | 14.00 |
| Base Clock (BCLK) | 200 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 29.90 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 192 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
| L3 Cache | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 45 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 2 699 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 263 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 64.78 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.