Opteron 2216 HE (F2)
Opteron 2216 HE (F2) — Specifications, Tests & Benchmarks
Opteron 2216 HE (F2)
F
•
Santa Rosa
•
15.08.2006
•
2 cores /
2 threads
•
2.40 GHz
•
68W
🏆 Top #2827
Performance
Synthetic Score
1,333
Efficiency
19.60
Opteron 2216 HE (F2) is a powerful chip:family_text from AMD, released :year_text. The hardware foundation of the die is based on 90 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The computational arsenal of this model includes 2 cores, capable of executing 2 instruction threads simultaneously. The base clock speed is 2.4 GHz. The manufacturer indicates heat dissipation at 68 W in standard operating mode. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 15.08.2006 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Legacy |
| Series | Opteron |
| Codename | Santa Rosa |
| Part Number (OPN/S-Spec) | OSP2214GAA6CQ |
Architecture
| Socket | F |
| Microarchitecture | K8 |
| Process Node (CPU Node) | 90 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 227 million |
| Die Size | 235.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 72 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 2 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.4 GHz |
| Multiplier | 12.00 |
| Base Clock (BCLK) | 200 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 10.70 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 68 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 1 333 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 832 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 19.60 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.