GX-212JJ
GX-212JJ — Specifications, Tests & Benchmarks
GX-212JJ
FP4
•
Prairie Falcon
•
01.06.2018
•
2 cores /
2 threads
•
1.20 GHz
•
6W
🏆 Top #3324
Performance
Synthetic Score
484
Efficiency
80.67
Meet GX-212JJ — a modern solution from AMD, which saw the light of day :year_text. The processor is based on advanced 28 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. The CPU received 2 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 2 data threads. By default, the cores function at 1.2 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 1.6 GHz. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 6 W. While GX-212JJ is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 01.06.2018 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Bulldozer |
| Series | G- |
| Codename | Prairie Falcon |
| Part Number (OPN/S-Spec) | GE212JAWY23AC |
Architecture
| Socket | FP4 |
| Microarchitecture | Excavator |
| Process Node (CPU Node) | 28 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 90 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 1.6 GHz |
| Multiplier | 12.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 34.10 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 160 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon R1E 1CU |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x8 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 6 W |
| Configurable TDP (cTDP) |
Performance
| Multi-Core Performance | 484 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 302 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 80.67 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.