FX-8370
FX-8370 — Specifications, Tests & Benchmarks
FX-8370
AM3
•
Vishera
•
02.09.2014
•
8 cores /
8 threads
•
4.00 GHz
•
125W
🏆 Top #1673
Performance
Synthetic Score
6,487
Efficiency
51.90
Meet FX-8370 — a modern solution from AMD, which saw the light of day :year_text. The chip is manufactured using a 32 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. Multitasking is implemented through 8 cores and 8 computing threads, which is sufficient for comfortable work. In standard mode, the chip operates at 4 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 4.3 GHz. Since the multiplier here is unlocked, enthusiasts will be able to squeeze additional megahertz out of the processor. For fast data exchange, 8 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The TDP level for this model is set within 125 W. While FX-8370 is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 02.09.2014 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Bulldozer |
| Series | FX |
| Codename | Vishera |
| Part Number (OPN/S-Spec) | FD8370FRW8KHK FD8370FRHKBOX |
Architecture
| Socket | AM3 |
| Microarchitecture | Piledriver |
| Process Node (CPU Node) | 32 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 1.20 million |
| Die Size | 315.00 mm² |
| Package Type | PGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 8 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 4 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.3 GHz |
| Multiplier | 20.00 |
| Base Clock (BCLK) | 200 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 29.90 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 8 MB |
| L3 Cache | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | |
| Bundled Cooler | Wraith |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 125 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 6 487 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 013 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 51.90 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.