FX-8320
FX-8320 — Specifications, Tests & Benchmarks
FX-8320
AM3
•
Vishera
•
23.10.2012
•
8 cores /
8 threads
•
3.50 GHz
•
125W
🏆 Top #1735
Performance
Synthetic Score
6,034
Efficiency
48.27
AMD released the FX-8320 processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The processor is based on advanced 32 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. The CPU received 8 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 8 data threads. The base clock speed is 3.5 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 4 GHz. Since the multiplier here is unlocked, enthusiasts will be able to squeeze additional megahertz out of the processor. For fast data exchange, 8 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The manufacturer indicates heat dissipation at 125 W in standard operating mode. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 23.10.2012 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Bulldozer |
| Series | FX |
| Codename | Vishera |
| Part Number (OPN/S-Spec) | FD8320FRW8KHK FD8320FRHKBOX |
Architecture
| Socket | AM3 |
| Microarchitecture | Piledriver |
| Process Node (CPU Node) | 32 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 1.20 million |
| Die Size | 315.00 mm² |
| Package Type | PGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 8 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.5 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4 GHz |
| Multiplier | 17.50 |
| Base Clock (BCLK) | 200 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 8 MB |
| L3 Cache | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 125 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 6 034 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 942 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 48.27 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.