EPYC Embedded 9124
EPYC Embedded 9124 — Specifications, Tests & Benchmarks
EPYC Embedded 9124
SP5
•
Genoa
•
14.03.2023
•
16 cores /
32 threads
•
3.00 GHz
•
200W
🏆 Top #266
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
63,699
PassMark
71,486
Efficiency
318.50
AMD released the EPYC Embedded 9124 processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The processor is based on advanced 5 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. The CPU received 16 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 32 data threads. In standard mode, the chip operates at 3 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 3.7 GHz. For fast data exchange, 64 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 200 W. Regarding gaming performance, EPYC Embedded 9124 is an excellent solution for gaming builds. High operating frequencies and a solid amount of cache memory ensure stable and high FPS in modern AAA titles.
General Information
| Release Date | 14.03.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Zen |
| Series | EPYC |
| Codename | Genoa |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-100000916 |
Architecture
| Socket | SP5 |
| Microarchitecture | Zen 4 |
| Process Node (CPU Node) | 5 nm |
| Process Node (I/O Node) | 6 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 26.28 million |
| Die Size | 288.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 16 |
| Total Threads | 32 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.7 GHz |
| Multiplier | 30.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 12 |
| Memory Bandwidth | 460.80 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 1024 KB |
| L2 Cache | 16 MB |
| L3 Cache | 64 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x128 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 200 W |
| Configurable TDP (cTDP) | 200 W - 240 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 71 486 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 907 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 318.50 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.