EPYC Embedded 8224P
EPYC Embedded 8224P — Specifications, Tests & Benchmarks
EPYC Embedded 8224P
SP6
•
Siena
•
18.09.2023
•
24 cores /
48 threads
•
2.55 GHz
•
160W
🏆 Top #410
Performance
Synthetic Score
45,421
PassMark
48,869
Efficiency
283.88
EPYC Embedded 8224P is a powerful chip:family_text from AMD, released :year_text. The chip is manufactured using a 5 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. The computational arsenal of this model includes 24 cores, capable of executing 48 instruction threads simultaneously. The base clock speed is 2.6 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 3 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 64 MB. The TDP level for this model is set within 160 W. Regarding gaming performance, EPYC Embedded 8224P is an excellent solution for gaming builds. High operating frequencies and a solid amount of cache memory ensure stable and high FPS in modern AAA titles.
General Information
| Release Date | 18.09.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Zen |
| Series | EPYC |
| Codename | Siena |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000001418 |
Architecture
| Socket | SP6 |
| Microarchitecture | Zen 4c |
| Process Node (CPU Node) | 5 nm |
| Process Node (I/O Node) | 6 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 17.75 million |
| Die Size | 146.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 24 |
| Total Threads | 48 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.55 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3 GHz |
| Multiplier | 25.50 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 6 |
| Memory Bandwidth | 230.40 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 1536 KB |
| L2 Cache | 24 MB |
| L3 Cache | 64 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x96 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 160 W |
| Configurable TDP (cTDP) | 155 W - 225 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 48 869 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 357 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 283.88 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.