EPYC Embedded 8124P
EPYC Embedded 8124P — Specifications, Tests & Benchmarks
EPYC Embedded 8124P
SP6
•
Siena
•
18.09.2023
•
16 cores /
32 threads
•
2.45 GHz
•
125W
🏆 Top #488
Performance
Synthetic Score
36,079
Efficiency
288.63
EPYC Embedded 8124P is a powerful chip:family_text from AMD, released :year_text. The processor is based on advanced 5 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. It features 16 cores and 32 threads, making it an excellent choice for modern tasks. By default, the cores function at 2.5 GHz. Automatic overclocking algorithms allow the chip to accelerate up to 3 GHz when the system demands it. Thanks to 64 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. Nominal power consumption (TDP) is 125 W, so adequate cooling should be considered. The gaming performance of EPYC Embedded 8124P is at a high level. Architectural improvements and a spacious cache allow the system to rapidly process game engine physics.
General Information
| Release Date | 18.09.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Zen |
| Series | EPYC |
| Codename | Siena |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000001419 |
Architecture
| Socket | SP6 |
| Microarchitecture | Zen 4c |
| Process Node (CPU Node) | 5 nm |
| Process Node (I/O Node) | 6 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 17.75 million |
| Die Size | 146.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 16 |
| Total Threads | 32 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.45 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3 GHz |
| Multiplier | 24.50 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 6 |
| Memory Bandwidth | 230.40 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 1024 KB |
| L2 Cache | 16 MB |
| L3 Cache | 64 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x96 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 125 W |
| Configurable TDP (cTDP) | 120 W - 150 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 36 079 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 818 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 288.63 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.