EPYC Embedded 2655
EPYC Embedded 2655 — Specifications, Tests & Benchmarks
EPYC Embedded 2655
FL1
•
Grado
•
09.12.2025
•
12 cores /
24 threads
•
2.70 GHz
•
55W
🏆 Top #468
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
39,307
Efficiency
714.67
AMD released the EPYC Embedded 2655 processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The die is produced using 4 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. The computational arsenal of this model includes 12 cores, capable of executing 24 instruction threads simultaneously. By default, the cores function at 2.7 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 4.5 GHz. Thanks to 64 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. Nominal power consumption (TDP) is 55 W, so adequate cooling should be considered. This is an uncompromising option for gaming. The chip demonstrates outstanding results in esports disciplines and demanding open-world games, minimizing frame rate drops (1% Low).
General Information
| Release Date | 09.12.2025 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Zen |
| Series | EPYC |
| Codename | Grado |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000001911 |
Architecture
| Socket | FL1 |
| Microarchitecture | Zen 5 |
| Process Node (CPU Node) | 4 nm |
| Process Node (I/O Node) | 6 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 16.63 million |
| Die Size | 70.60 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 105 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 12 |
| Total Threads | 24 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.7 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.5 GHz |
| Multiplier | 27.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 89.60 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 960 KB |
| L2 Cache | 12 MB |
| L3 Cache | 64 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon Graphics |
| PCIe Version | PCIe 5.0 x28 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 55 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 61 W |
| Configurable TDP (cTDP) | 45 W - 75 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 39 307 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 4 094 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 714.67 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.