EPYC 9965
EPYC 9965 — Specifications, Tests & Benchmarks
EPYC 9965
SP5
•
Turin
•
10.10.2024
•
192 cores /
384 threads
•
2.25 GHz
•
500W
🏆 Top #18
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
175,723
PassMark
183,557
Efficiency
351.45
The EPYC 9965 processor from AMD was officially introduced to the market :year_text. The chip is manufactured using a 3 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. The CPU received 192 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 384 data threads. Starting operating frequencies begin at 2.3 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 3.7 GHz. Thanks to 384 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. Nominal power consumption (TDP) is 500 W, so adequate cooling should be considered. The gaming performance of EPYC 9965 is at a high level. Architectural improvements and a spacious cache allow the system to rapidly process game engine physics.
General Information
| Release Date | 10.10.2024 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Zen |
| Series | EPYC |
| Codename | Turin |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000000976 |
Architecture
| Socket | SP5 |
| Microarchitecture | Zen 5c |
| Process Node (CPU Node) | 3 nm |
| Process Node (I/O Node) | 6 nm |
| Foundry | TSMC |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 192 |
| Total Threads | 384 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.25 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.7 GHz |
| Multiplier | 22.50 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 12 |
| Memory Bandwidth | 576.00 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 15360 KB |
| L2 Cache | 192 MB |
| L3 Cache | 384 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x128 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 500 W |
| Configurable TDP (cTDP) | 450 W - 500 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 183 557 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 111 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 351.45 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.