EPYC 9745
EPYC 9745 — Specifications, Tests & Benchmarks
EPYC 9745
SP5
•
Turin
•
10.10.2024
•
128 cores /
256 threads
•
2.40 GHz
•
400W
🏆 Top #23
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
165,750
PassMark
173,717
Efficiency
414.38
The EPYC 9745 model:family_text, developed by AMD engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The hardware foundation of the die is based on 3 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The CPU received 128 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 256 data threads. The base clock speed is 2.4 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 3.7 GHz. For fast data exchange, 256 MB of third-level cache memory (L3) is provided. Nominal power consumption (TDP) is 400 W, so adequate cooling should be considered. In gaming scenarios, this model unleashes its full potential. Thanks to fast cores, the processor won't be a 'bottleneck' even when paired with powerful graphics cards, guaranteeing smooth gameplay.
General Information
| Release Date | 10.10.2024 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Zen |
| Series | EPYC |
| Codename | Turin |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000001460 |
Architecture
| Socket | SP5 |
| Microarchitecture | Zen 5c |
| Process Node (CPU Node) | 3 nm |
| Process Node (I/O Node) | 6 nm |
| Foundry | TSMC |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 128 |
| Total Threads | 256 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.4 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.7 GHz |
| Multiplier | 24.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 12 |
| Memory Bandwidth | 576.00 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 10240 KB |
| L2 Cache | 128 MB |
| L3 Cache | 256 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x128 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 400 W |
| Configurable TDP (cTDP) | 320 W - 400 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 173 717 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 157 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 414.38 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.