EPYC 9565
EPYC 9565 — Specifications, Tests & Benchmarks
EPYC 9565
SP5
•
Turin
•
10.10.2024
•
72 cores /
144 threads
•
3.15 GHz
•
400W
🏆 Top #9
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
194,793
PassMark
135,221
Efficiency
486.98
Meet EPYC 9565 — a modern solution from AMD, which saw the light of day :year_text. The die is produced using 4 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. It features 72 cores and 144 threads, making it an excellent choice for modern tasks. The base clock speed is 3.2 GHz. Automatic overclocking algorithms allow the chip to accelerate up to 4.3 GHz when the system demands it. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 384 MB. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 400 W. This is an uncompromising option for gaming. The chip demonstrates outstanding results in esports disciplines and demanding open-world games, minimizing frame rate drops (1% Low).
General Information
| Release Date | 10.10.2024 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Zen |
| Series | EPYC |
| Codename | Turin |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000001447 |
Architecture
| Socket | SP5 |
| Microarchitecture | Zen 5 |
| Process Node (CPU Node) | 4 nm |
| Process Node (I/O Node) | 6 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 99.78 million |
| Die Size | 847.20 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 72 |
| Total Threads | 144 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.15 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.3 GHz |
| Multiplier | 31.50 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 12 |
| Memory Bandwidth | 576.00 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 5760 KB |
| L2 Cache | 72 MB |
| L3 Cache | 384 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x128 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 400 W |
| Configurable TDP (cTDP) | 320 W - 400 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 135 221 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 696 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 486.98 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.