EPYC 9455
EPYC 9455 — Specifications, Tests & Benchmarks
EPYC 9455
SP5
•
Turin
•
10.10.2024
•
48 cores /
96 threads
•
3.15 GHz
•
300W
🏆 Top #87
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
116,912
PassMark
116,912
Efficiency
389.71
Meet EPYC 9455 — a modern solution from AMD, which saw the light of day :year_text. The die is produced using 4 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. Multitasking is implemented through 48 cores and 96 computing threads, which is sufficient for comfortable work. The base clock speed is 3.2 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 4.4 GHz. For fast data exchange, 256 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The manufacturer indicates heat dissipation at 300 W in standard operating mode. This is an uncompromising option for gaming. The chip demonstrates outstanding results in esports disciplines and demanding open-world games, minimizing frame rate drops (1% Low).
General Information
| Release Date | 10.10.2024 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Zen |
| Series | EPYC |
| Codename | Turin |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000001542 |
Architecture
| Socket | SP5 |
| Microarchitecture | Zen 5 |
| Process Node (CPU Node) | 4 nm |
| Process Node (I/O Node) | 6 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 66.52 million |
| Die Size | 564.80 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 48 |
| Total Threads | 96 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.15 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.4 GHz |
| Multiplier | 31.50 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 12 |
| Memory Bandwidth | 576.00 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 3840 KB |
| L2 Cache | 48 MB |
| L3 Cache | 256 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x128 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 300 W |
| Configurable TDP (cTDP) | 240 W - 300 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 116 912 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 745 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 389.71 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.