EPYC 9354P
EPYC 9354P — Specifications, Tests & Benchmarks
EPYC 9354P
SP5
•
Genoa
•
10.11.2022
•
32 cores /
64 threads
•
3.25 GHz
•
280W
🏆 Top #110
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
106,805
PassMark
74,626
Efficiency
381.45
EPYC 9354P is a powerful chip:family_text from AMD, released :year_text. The processor is based on advanced 5 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. Multitasking is implemented through 32 cores and 64 computing threads, which is sufficient for comfortable work. In standard mode, the chip operates at 3.3 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 3.8 GHz. For fast data exchange, 256 MB of third-level cache memory (L3) is provided. Nominal power consumption (TDP) is 280 W, so adequate cooling should be considered. In gaming scenarios, this model unleashes its full potential. Thanks to fast cores, the processor won't be a 'bottleneck' even when paired with powerful graphics cards, guaranteeing smooth gameplay.
General Information
| Release Date | 10.11.2022 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Zen |
| Series | EPYC |
| Codename | Genoa |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-100000805 |
Architecture
| Socket | SP5 |
| Microarchitecture | Zen 4 |
| Process Node (CPU Node) | 5 nm |
| Process Node (I/O Node) | 6 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 52.56 million |
| Die Size | 576.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 32 |
| Total Threads | 64 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.25 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.8 GHz |
| Multiplier | 32.50 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 12 |
| Memory Bandwidth | 460.80 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 2048 KB |
| L2 Cache | 32 MB |
| L3 Cache | 256 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x128 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 280 W |
| Configurable TDP (cTDP) | 240 W - 300 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 74 626 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 769 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 381.45 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.