EPYC 9334
EPYC 9334 — Specifications, Tests & Benchmarks
EPYC 9334
SP5
•
Genoa
•
10.11.2022
•
32 cores /
64 threads
•
2.70 GHz
•
210W
🏆 Top #118
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
105,370
PassMark
109,616
Efficiency
501.76
The EPYC 9334 processor from AMD was officially introduced to the market :year_text. The hardware foundation of the die is based on 5 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The CPU received 32 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 64 data threads. In standard mode, the chip operates at 2.7 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 3.9 GHz. For fast data exchange, 128 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 210 W. This is an uncompromising option for gaming. The chip demonstrates outstanding results in esports disciplines and demanding open-world games, minimizing frame rate drops (1% Low).
General Information
| Release Date | 10.11.2022 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Zen |
| Series | EPYC |
| Codename | Genoa |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-100000800 |
Architecture
| Socket | SP5 |
| Microarchitecture | Zen 4 |
| Process Node (CPU Node) | 5 nm |
| Process Node (I/O Node) | 6 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 52.56 million |
| Die Size | 288.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 32 |
| Total Threads | 64 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.7 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.9 GHz |
| Multiplier | 27.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 12 |
| Memory Bandwidth | 460.80 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 2048 KB |
| L2 Cache | 32 MB |
| L3 Cache | 128 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x128 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 210 W |
| Configurable TDP (cTDP) | 200 W - 240 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 109 616 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 041 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 501.76 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.