EPYC 9275F
EPYC 9275F — Specifications, Tests & Benchmarks
EPYC 9275F
SP5
•
Turin
•
10.10.2024
•
24 cores /
48 threads
•
4.10 GHz
•
320W
🏆 Top #142
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
96,899
PassMark
135,300
Efficiency
302.81
Meet EPYC 9275F — a modern solution from AMD, which saw the light of day :year_text. Thanks to the use of the 4 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. The die configuration includes 24 computing cores with support for 48 threads. Starting operating frequencies begin at 4.1 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 4.8 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 256 MB. Nominal power consumption (TDP) is 320 W, so adequate cooling should be considered. This is an uncompromising option for gaming. The chip demonstrates outstanding results in esports disciplines and demanding open-world games, minimizing frame rate drops (1% Low).
General Information
| Release Date | 10.10.2024 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Zen |
| Series | EPYC |
| Codename | Turin |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000001144 |
Architecture
| Socket | SP5 |
| Microarchitecture | Zen 5 |
| Process Node (CPU Node) | 4 nm |
| Process Node (I/O Node) | 6 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 66.52 million |
| Die Size | 564.80 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 24 |
| Total Threads | 48 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 4.1 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.8 GHz |
| Multiplier | 41.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 12 |
| Memory Bandwidth | 576.00 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 1920 KB |
| L2 Cache | 24 MB |
| L3 Cache | 256 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x128 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 320 W |
| Configurable TDP (cTDP) | 320 W - 400 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 135 300 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 4 134 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 302.81 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.