EPYC 9184X
EPYC 9184X — Specifications, Tests & Benchmarks
EPYC 9184X
SP5
•
Genoa-X
•
13.06.2023
•
16 cores /
32 threads
•
3.55 GHz
•
320W
🏆 Top #225
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
70,153
PassMark
78,921
Efficiency
219.23
Meet EPYC 9184X — a modern solution from AMD, which saw the light of day :year_text. Thanks to the use of the 5 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. The computational arsenal of this model includes 16 cores, capable of executing 32 instruction threads simultaneously. In standard mode, the chip operates at 3.6 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 4.2 GHz. For fast data exchange, 768 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The manufacturer indicates heat dissipation at 320 W in standard operating mode. Regarding gaming performance, EPYC 9184X is an excellent solution for gaming builds. High operating frequencies and a solid amount of cache memory ensure stable and high FPS in modern AAA titles.
General Information
| Release Date | 13.06.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Zen |
| Series | EPYC |
| Codename | Genoa-X |
| Part Number (OPN/S-Spec) | unknown |
Architecture
| Socket | SP5 |
| Microarchitecture | Zen 4 |
| Process Node (CPU Node) | 5 nm |
| Process Node (I/O Node) | 6 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 90.16 million |
| Die Size | 576.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 16 |
| Total Threads | 32 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.55 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.2 GHz |
| Multiplier | 35.50 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 12 |
| Memory Bandwidth | 460.80 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 1024 KB |
| L2 Cache | 16 MB |
| L3 Cache | 768 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x128 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 320 W |
| Configurable TDP (cTDP) | 320 W - 400 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 78 921 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 896 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 219.23 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.