EPYC 9124
EPYC 9124 — Specifications, Tests & Benchmarks
EPYC 9124
SP5
•
Genoa
•
10.11.2022
•
16 cores /
32 threads
•
3.00 GHz
•
200W
🏆 Top #306
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
57,848
PassMark
63,699
Efficiency
289.24
Meet EPYC 9124 — a modern solution from AMD, which saw the light of day :year_text. The hardware foundation of the die is based on 5 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The computational arsenal of this model includes 16 cores, capable of executing 32 instruction threads simultaneously. By default, the cores function at 3 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 3.7 GHz. Thanks to 64 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The manufacturer indicates heat dissipation at 200 W in standard operating mode. Regarding gaming performance, EPYC 9124 is an excellent solution for gaming builds. High operating frequencies and a solid amount of cache memory ensure stable and high FPS in modern AAA titles.
General Information
| Release Date | 10.11.2022 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Zen |
| Series | EPYC |
| Codename | Genoa |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-100000802 |
Architecture
| Socket | SP5 |
| Microarchitecture | Zen 4 |
| Process Node (CPU Node) | 5 nm |
| Process Node (I/O Node) | 6 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 26.28 million |
| Die Size | 288.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 16 |
| Total Threads | 32 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.7 GHz |
| Multiplier | 30.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 12 |
| Memory Bandwidth | 460.80 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 1024 KB |
| L2 Cache | 16 MB |
| L3 Cache | 64 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x128 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 200 W |
| Configurable TDP (cTDP) | 200 W - 240 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 63 699 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 327 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 289.24 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.