EPYC 8224P
EPYC 8224P — Specifications, Tests & Benchmarks
EPYC 8224P
SP6
•
Siena
•
18.09.2023
•
24 cores /
48 threads
•
2.55 GHz
•
160W
🏆 Top #385
Performance
Synthetic Score
48,869
PassMark
45,421
Efficiency
305.43
The EPYC 8224P model:family_text, developed by AMD engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The chip is manufactured using a 5 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. Multitasking is implemented through 24 cores and 48 computing threads, which is sufficient for comfortable work. In standard mode, the chip operates at 2.6 GHz. Automatic overclocking algorithms allow the chip to accelerate up to 3 GHz when the system demands it. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 64 MB. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 160 W. This is an uncompromising option for gaming. The chip demonstrates outstanding results in esports disciplines and demanding open-world games, minimizing frame rate drops (1% Low).
General Information
| Release Date | 18.09.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Zen |
| Series | EPYC |
| Codename | Siena |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000001134 |
Architecture
| Socket | SP6 |
| Microarchitecture | Zen 4c |
| Process Node (CPU Node) | 5 nm |
| Process Node (I/O Node) | 6 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 17.75 million |
| Die Size | 146.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 24 |
| Total Threads | 48 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.55 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3 GHz |
| Multiplier | 25.50 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 6 |
| Memory Bandwidth | 230.40 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 1536 KB |
| L2 Cache | 24 MB |
| L3 Cache | 64 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x96 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 160 W |
| Configurable TDP (cTDP) | 155 W - 225 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 45 421 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 339 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 305.43 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.