EPYC 8124P
EPYC 8124P — Specifications, Tests & Benchmarks
EPYC 8124P
SP6
•
Siena
•
18.09.2023
•
16 cores /
32 threads
•
2.45 GHz
•
125W
🏆 Top #452
Performance
Synthetic Score
40,866
PassMark
36,079
Efficiency
326.93
The EPYC 8124P processor from AMD was officially introduced to the market :year_text. The die is produced using 5 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. The computational arsenal of this model includes 16 cores, capable of executing 32 instruction threads simultaneously. Starting operating frequencies begin at 2.5 GHz. Automatic overclocking algorithms allow the chip to accelerate up to 3 GHz when the system demands it. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 64 MB. Nominal power consumption (TDP) is 125 W, so adequate cooling should be considered. This is an uncompromising option for gaming. The chip demonstrates outstanding results in esports disciplines and demanding open-world games, minimizing frame rate drops (1% Low).
General Information
| Release Date | 18.09.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Zen |
| Series | EPYC |
| Codename | Siena |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000001135 |
Architecture
| Socket | SP6 |
| Microarchitecture | Zen 4c |
| Process Node (CPU Node) | 5 nm |
| Process Node (I/O Node) | 6 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 17.75 million |
| Die Size | 146.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 16 |
| Total Threads | 32 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.45 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3 GHz |
| Multiplier | 24.50 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 6 |
| Memory Bandwidth | 230.40 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 1024 KB |
| L2 Cache | 16 MB |
| L3 Cache | 64 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x96 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 125 W |
| Configurable TDP (cTDP) | 120 W - 150 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 36 079 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 286 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 326.93 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.