EPYC 8024PN
EPYC 8024PN — Specifications, Tests & Benchmarks
EPYC 8024PN
SP6
•
Siena
•
18.09.2023
•
8 cores /
16 threads
•
2.05 GHz
•
80W
🏆 Top #868
Performance
Synthetic Score
19,608
Efficiency
245.10
The EPYC 8024PN processor from AMD was officially introduced to the market :year_text. The die is produced using 5 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. The die configuration includes 8 computing cores with support for 16 threads. In standard mode, the chip operates at 2.1 GHz. Automatic overclocking algorithms allow the chip to accelerate up to 3 GHz when the system demands it. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 32 MB. Nominal power consumption (TDP) is 80 W, so adequate cooling should be considered. This is an uncompromising option for gaming. The chip demonstrates outstanding results in esports disciplines and demanding open-world games, minimizing frame rate drops (1% Low).
General Information
| Release Date | 18.09.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Zen |
| Series | EPYC |
| Codename | Siena |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000001170 |
Architecture
| Socket | SP6 |
| Microarchitecture | Zen 4c |
| Process Node (CPU Node) | 5 nm |
| Process Node (I/O Node) | 6 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 8.88 million |
| Die Size | 73.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 8 |
| Total Threads | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.05 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3 GHz |
| Multiplier | 20.50 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 6 |
| Memory Bandwidth | 230.40 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 8 MB |
| L3 Cache | 32 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x96 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 80 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 19 608 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 063 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 245.10 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.