EPYC 7551
EPYC 7551 — Specifications, Tests & Benchmarks
EPYC 7551
SP3
•
Naples
•
29.06.2017
•
32 cores /
64 threads
•
2.00 GHz
•
180W
🏆 Top #280
Performance
Synthetic Score
61,736
PassMark
57,841
Efficiency
342.98
The EPYC 7551 model:family_text, developed by AMD engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. Thanks to the use of the 14 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. The CPU received 32 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 64 data threads. In standard mode, the chip operates at 2 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 3 GHz. Moreover, an unlocked multiplier opens up possibilities for further manual overclocking. The L3 smart cache size is 64 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The manufacturer indicates heat dissipation at 180 W in standard operating mode. This is an uncompromising option for gaming. The chip demonstrates outstanding results in esports disciplines and demanding open-world games, minimizing frame rate drops (1% Low).
General Information
| Release Date | 29.06.2017 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Zen |
| Series | EPYC |
| Codename | Naples |
| Part Number (OPN/S-Spec) | PS7551BDVIHAF |
Architecture
| Socket | SP3 |
| Microarchitecture | Zen |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 4.80 million |
| Die Size | 213.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 32 |
| Total Threads | 64 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3 GHz |
| Multiplier | 20.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 170.60 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 3072 KB |
| L2 Cache | 16 MB |
| L3 Cache | 64 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 180 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 57 841 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 790 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 342.98 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.