EPYC 7473X
EPYC 7473X — Specifications, Tests & Benchmarks
EPYC 7473X
SP3
•
Milan-X
•
22.03.2022
•
24 cores /
48 threads
•
2.80 GHz
•
240W
🏆 Top #120
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
104,779
PassMark
81,282
Efficiency
436.58
AMD released the EPYC 7473X processor :year_text, expanding its popular :family_text series. Thanks to the use of the 7 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. The computational arsenal of this model includes 24 cores, capable of executing 48 instruction threads simultaneously. The base clock speed is 2.8 GHz. Automatic overclocking algorithms allow the chip to accelerate up to 3.7 GHz when the system demands it. For fast data exchange, 768 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The manufacturer indicates heat dissipation at 240 W in standard operating mode. Regarding gaming performance, EPYC 7473X is an excellent solution for gaming builds. High operating frequencies and a solid amount of cache memory ensure stable and high FPS in modern AAA titles.
General Information
| Release Date | 22.03.2022 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Zen |
| Series | EPYC |
| Codename | Milan-X |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000000507WOF 100-000000507 |
Architecture
| Socket | SP3 |
| Microarchitecture | Zen 3 |
| Process Node (CPU Node) | 7 nm |
| Process Node (I/O Node) | 12 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 33.20 million |
| Die Size | 648.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 24 |
| Total Threads | 48 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.8 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.7 GHz |
| Multiplier | 28.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 204.80 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 1536 KB |
| L2 Cache | 12 MB |
| L3 Cache | 768 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 4.0 x128 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 240 W |
| Configurable TDP (cTDP) | 225 W - 280 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 81 282 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 201 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 436.58 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.