EPYC 7401
EPYC 7401 — Specifications, Tests & Benchmarks
EPYC 7401
SP3
•
Naples
•
29.06.2017
•
24 cores /
48 threads
•
2.00 GHz
•
170W
🏆 Top #624
Performance
Synthetic Score
27,836
PassMark
55,280
Efficiency
163.74
The EPYC 7401 model:family_text, developed by AMD engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The hardware foundation of the die is based on 14 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. Multitasking is implemented through 24 cores and 48 computing threads, which is sufficient for comfortable work. By default, the cores function at 2 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 3 GHz. Since the multiplier here is unlocked, enthusiasts will be able to squeeze additional megahertz out of the processor. The L3 smart cache size is 64 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The TDP level for this model is set within 170 W. In gaming scenarios, this model unleashes its full potential. Thanks to fast cores, the processor won't be a 'bottleneck' even when paired with powerful graphics cards, guaranteeing smooth gameplay.
General Information
| Release Date | 29.06.2017 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Zen |
| Series | EPYC |
| Codename | Naples |
| Part Number (OPN/S-Spec) | PS7401BEVHCAF |
Architecture
| Socket | SP3 |
| Microarchitecture | Zen |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 4.80 million |
| Die Size | 213.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 24 |
| Total Threads | 48 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3 GHz |
| Multiplier | 20.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 170.60 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 2304 KB |
| L2 Cache | 12 MB |
| L3 Cache | 64 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 170 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 55 280 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 850 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 163.74 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.