EPYC 7351
EPYC 7351 — Specifications, Tests & Benchmarks
EPYC 7351
SP3
•
Naples
•
29.06.2017
•
16 cores /
32 threads
•
2.40 GHz
•
170W
🏆 Top #442
Performance
Synthetic Score
41,893
PassMark
25,431
Efficiency
246.43
AMD released the EPYC 7351 processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The chip is manufactured using a 14 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. Multitasking is implemented through 16 cores and 32 computing threads, which is sufficient for comfortable work. The base clock speed is 2.4 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 2.9 GHz. The presence of an unlocked multiplier makes this model ideal for manual overclocking enthusiasts. Thanks to 64 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The TDP level for this model is set within 170 W. Regarding gaming performance, EPYC 7351 is an excellent solution for gaming builds. High operating frequencies and a solid amount of cache memory ensure stable and high FPS in modern AAA titles.
General Information
| Release Date | 29.06.2017 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Zen |
| Series | EPYC |
| Codename | Naples |
| Part Number (OPN/S-Spec) | PS7351BEVGPAF |
Architecture
| Socket | SP3 |
| Microarchitecture | Zen |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 4.80 million |
| Die Size | 213.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 16 |
| Total Threads | 32 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.4 GHz |
| Max Turbo Frequency | 2.9 GHz |
| Multiplier | 24.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 170.60 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 1536 KB |
| L2 Cache | 8 MB |
| L3 Cache | 64 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 170 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 25 431 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 747 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 246.43 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.