E2-3800
E2-3800 — Specifications, Tests & Benchmarks
E2-3800
FT3
•
Kabini
•
05.01.2014
•
4 cores /
4 threads
•
1.30 GHz
•
15W
🏆 Top #2971
Performance
Synthetic Score
1,115
PassMark
1,136
Efficiency
74.33
The E2-3800 model:family_text, developed by AMD engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The hardware foundation of the die is based on 28 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. Multitasking is implemented through 4 cores and 4 computing threads, which is sufficient for comfortable work. Starting operating frequencies begin at 1.3 GHz. Nominal power consumption (TDP) is 15 W, so adequate cooling should be considered. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 05.01.2014 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Cat |
| Series | E2 |
| Codename | Kabini |
| Part Number (OPN/S-Spec) | EM3800IBJ44HM |
Architecture
| Socket | FT3 |
| Microarchitecture | Jaguar |
| Process Node (CPU Node) | 28 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Die Size | 107.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.3 GHz |
| Multiplier | 13.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 1 |
| Memory Bandwidth | 12.80 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon HD 8280 |
| PCIe Version | PCIe 2.0 x8 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 15 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 1 136 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 435 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 74.33 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.